Müzik

There Is A Light That Never Goes Out: Perspektifler

The Smiths’in Queen is Dead albümünde yer alan, 1992 çıkışlı bir parçası bu parça. Ritmine aldanılmaması gerek, aslında derin hüzünleri olan bir parça.

Altyapısının oluşturulması 1985 yılına kadar giden bir parçadır. Trainspotting ve (500) Days of Summer filmleriyle de akıllara kazınmıştır.

Şarkının sözlerine bir göz atalım;

Görsel kaynağı: wikipedia.

Take me out tonight
Where there’s music and there’s people
And they’re young and alive”

“Bu gece beni dışarı çıkar
Müziğin olduğu yere ve insanların
Ve onların genç ve canlı olduğu”

Yaşam atılımına duyulan bir özlemle, üzerimize çökmüş sonsuz kasvetten kurtulma amacıyla seslenmiş karanlığa Morrisey’in sesi.

Şarkının “canlılıkla” başlamasına bakılırsa ritminin neşeye doğru, şenliğe doğru gideceğini düşüneceksiniz.

Oysa hemen ardından hüzün dağların arkasından ışıltılarını gösteriverir;

“I never, never want to go home
Because I haven’t got one
Anymore”

“Ben asla, asla eve gitmek istemem
Çünkü bir tanesine sahip değilim
Artık”


İnsanın yerleşiksizliği, mekansızlığı yüzümüze çarpıverir. Gidecek bir yer yoktur. Şarkının devamında aynı dalgalı hal vardır. Bir kamyon altında ezilmek bizleri yitirebilir dünyadan, ancak yine de bir umut hissedilir satır aralarında.

Orjinalliği Hakkındaki Tartışmalar

Şarkı çıktıktan sonra tartışmaları da beraberinde getirecektir. Şarkının girişi 1962 yılında çıkan Marvin Gaye’in Hitch Hike’in girişini çok andırır, aslında 1965 tarihli, Rolling Stone’un Hitch Hike yorumlamasına da birebir benzemektedir. Yine 1967 tarihli There She Goes Again ile de çok benzerlikler taşır. Şöyle ki;

1962 Tarihli Marvin Gaye’in Hitch Hike’i.
Rolling Stone’un 1964 tarihli Hitch Hike Yorumlaması
1967 Tarihli Lou Reed Parçası.

İlham Kaynağı Bir Film mi?

Filmin sözlerinin kökeni 1955 yapımı Rebel Without a Cause filmine kadar gider. Bir şehirde “uyumsuzluğun” hikayesini anlatan bu güzel filmin 1 saat 10′. dakikadan sonrasında geçen diyaloglar dikkat çekicidir. “Ben Geri Dönmek İstemiyorum” sözleriyle özetlenebilir. Film izlendiği vakit, her dakikasında bu şarkının ipuçları yakalanabilir.

1955 Yapımı Rebel Without a Cause filmi bu şarkının ilham kaynağıdır.

Şarkının Sonraki Yorumları

Şarkı çıktıktan sonra sayısız defa yorumlanmıştır.

Yapılan yorumlar bunlardan bazılarıdır. Benim favorim açık ara Dum Dum Girls’in sert tınılı yorumudur. The Lucksmiths ise hüzünlü tarafını en güzel gösteren yorum olarak kulağımızı okşar. Bu yorumda şarkıya bir şeyler de katılmıştır. Kesinlikle dinlemeye değerdir.

Erlend Oye ve Twin Shadow şarkıyı hafif karamsar tınılı pop havasına büründürürken, The Cranberries ve Noel Gallagher orjinal ruhunu korumaya özen göstermiş gibidirler. Anberlin parçayı biraz yumuşatmış gibidir.

Sonuç

Evsizliği, geri dönülemezliği, “cemiyet içinde yabancılığı” anlatan bu harika parça, müzik tarihinde kesinlikle çok önemli bir yer edinmiştir.

Giriş kısmının özgünlüğü konusundaki tartışmalara ve sözleri ile yarattığı atmosferi ile intihara teşvik ettiği yönündeki tartışmalara rağmen her saniyesi ile dinlenmeye değer, ikonikleşmiş bir parçadır.

M. Baran
20.03.2021
Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir