Notlar

Hayatta Stresten Uzak Durmanın Yolları

Stres… İnsan bedeninin olumsuzluklar karşısında geliştirdiği bir duygu mekanizması. Ancak stresten nasıl uzak durabiliriz? Öncelikle stresin kökenine inmek lazım.

Stres Veren İnsanları Hayattan Çıkarmak

Stres veren insanlardan uzaklaşmak, stresi önemli ölçüde azaltacaktır. Bu insanların sürekli maraza çıkardıklarını, sürekli problem ürettiklerini. Her gün dert yakındıklarını göreceksiniz.

Bazı insanlar vardır, varlıkları ile negatif enerji yaratırlar. Siz onlara ne kadar sıcak, içten, samimi davranırsanız davranın onlar sadece sizi deşarj olmak için kullanırlar. Taşıdıkları negatif enerjiyi size boşaltıp rahatlarlar. İşte stresten uzak durmanın bence ilk kuralı stres veren insanlardan uzak durmaktır.

Burada kast ettiğim şey dertleşme değil. Burada kast ettiğim şey, size negatif enerjisini boşaltması. Aslında kronikleşen dertleşme hali de buna benzer. Size yalnızca derdi olduğunda geliyorsa eğer…

Stres Veren Yerden Uzaklaşmak

Eğer bulunduğunuz yeri sevmiyorsanız, bulunduğunuz şehri sevmiyorsanız, etrafınızda değiştiremediğiniz stres kaynakları varsa oradan uzaklaşmak makul bir tercih olabilir.

Bir diğer yöntem, size stres veren yerden uzaklaşmaktır. Örneğin iş ortamı stresli ise iş değiştirmek, muhit hoşunuza gitmiyorsa muhit değiştirmek gibi. Ancak hayatın zorluğu karşısında iş değiştirmek pek de kolay olmayabilir. Bu durumda işi işte bırakmayı öğrenmek gerek. Genellikle en çok yaptığımız hata işte yaşadığımız meseleleri işten eve geldiğimiz halde düşünmeye devam etmek. Stresten uzak kalmanın en önemli yollarından birisi işi işte bırakmaktır. Burada kast ettiğim durumda işin uzaması durumunda evden çalışma mecburiyeti gibi hallerde ne olacağını sorabilirsiniz. Ancak işin “iş” olarak mekansallığı pek önemli değildir. Sizin “özel yaşam” alanınız ile “iş” alanı arasındaki çizgiyi çekmeniz önemlidir. Evden çalışmanız gerekse dahi, akşam işleri tamamlayıp bir film izlediğinizde kafanızda işle ilgili hiçbir durum olmamalı.

Hobiler Edinmek

İnsanların işi veya yaşadıkları meseleleri kafalarından atamamalarının en büyük sebeplerinden birisi hayatlarının bunlardan ibaret olmasıdır. Eğer hobiler edinirseniz stres veren şeylerden uzaklaşabilirsiniz.


Stresten uzaklaşmanın en iyi yolu zihni meşgül edecek hobiler edinmektir. Bence bu hobilerin a ya da b olması arasında pek fark yok. Yani bir alet alıp taş yontabilirsiniz, resim yapabilirsiniz, veya yürüyüşe çıkabilirsiniz fark etmez. Hobinin yoğunluğu arttıkça stresten daha da uzaklaştığınızı fark edeceksiniz.

Barışçıl Yaşam Tarzı


İnsanlar bu kadar öfkeli iken nasıl barışçıl bir yaşam tarzı sürebilirim diyebilirsiniz. Ancak insanların öfkeli olmasına karşı yarattığınız öfke içten içe sizi bitirir. Onun yerine iç dünyanızdaki bütün çelişki ve çatışmaları ortadan kaldırmak gerek. Bu kadar kolay mı? Aslında kolay ancak sabırlı, tahammüllü ve yumuşak başlı olmak gibi bazı ilave meziyetlere de gerek duyuyor olacaksınız. Bu meziyetleriniz yok ise barışçıl bir yaşam tarzı edinmek için biraz uğraşmanız gerekebilir.

Batı’da ölen insanlar için “rest in peace” yani “barış içinde dinlen” denmesi çok hoşuma gidiyor. Bunun altında dünyayı bir savaş hali olarak görme fikri yatıyor. Evet savaşı azaltmak bu hayatın yegane gayesi. İçsel sakinliği, huzuru sağlamak. Barışı sağlamak yani. Bunun için de ilk etapta kendinizi affetmeli, sevmeli ve kendinizle barışık olmalısınız.

M. Baran
26.03.2021
Ankara

Batıda mezar taşlarına yazılan “Barış İçinde Dinlen” anlamına gelen rest in peace ifadesi çok güzeldir. Bu dünyanın bir savaş halinde olduğu ifadesi… En güzel yol, bir kenara çekilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir