Kitap Yorumları

Ryūnosuke Akutagawa – Raşomon ve Diğer Öyküler Kitap Yorumu

Demek ki insanoğlu, gün doğunca uçup giden bir çiğ tanesi gibi fani ve ömrü de çakıp sönen bir şimşek kadar kısacık…” (s.147)

Savaş öncesi Japon edebiyatının en şaibeli isimlerinden birisi olan Akutagava‘nın öykülerinden oluşan kitabın; Meiji Hanedanlığı döneminden itibaren yükselişe geçen Japonya‘nın, buna paralel yükselen edebiyatının da bir eseri.

Japonya her ne kadar Batıdan beslenerek kendine özgü bir kültür, sanayi, politika ve bilim üretebildiyse; edebiyatta da aynı şekilde Strindberg, Dostoyevski gibi isimlerden etkilenen ama kendine özgü bir tarz oluşturan Akutagava da bu bayrağı omuzlamış.

Kitapta beni en çok etkileyen öykü Çalılıklar Arasında isimli öykü oldu. Hafızam beni yanıltmıyor ise yıllar yıllar önce izlediğim, 1950 yapımı; yönetmen koltuğunda Akira Kurosawa‘nın oturduğu Rashomon isimli film de bu öyküden uyarlama. Gerçekliğin farklı açılarından bakılarak yazılan kitabın kendisinden çok sonra gelen; Miramar gibi pek çok esere kıyasla 1922 yılında yazıldığı göz önünde bulundurulmalı.

Kitabın ürpertici havasını soluduğumuz bir diğer öykü olan Cehennem Tablosu en beğendiğim ikinci öykü oldu. Bu öykü her ne kadar karanlık bir ruh haletinin yansıması olsa da (Yazarın her zaman taşıdığı melankoliye de uygun) insanın aklına kazınan bir konuya sahip.

August Strindberg‘ten oldukça etkilenen, hatta bazı öykülerinde onu karakter olarak dahi kullanan yazarın tıpkı Strindberg gibi son derece melankolik bir ruh taşıdığı öykülerde rahatlıkla anlaşılıyor.

Burada değinmek istediğim bir diğer konu ise Çevirmen Oğuz Baykara‘nın çevirisindeki kelime çeşitliliği. Çevirmenin kelime dağarcığının ne denli güçlü olduğu çevirisinden rahatlıkla anlaşılıyor.

Her ne kadar 13 günde bitirsem de, ağır fakat keyifli bir okuma oldu benim için. Bazı öyküleri gerçekten çok beğensem de bazı öykülerde zorlandığımı itiraf etmeliyim.

M. Baran
15.10.2017
Mersin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir